Our school

Parents' zone

Children's zone

In the classroom

Beyond the classroom

Out of school care

Our staff

Click on the blue links to see photographs.

Leadership team

Headteacher - Miss Fiona Oastler

Assistant Headteacher -  Mrs Bethan Scrivens, with responsibility for Key Stage 2 (Years 3 - 6)

Assistant Headteacher - Mrs Laura Love, with responsibility for Key Stage 1 (Years 1 & 2) and Foundation Stage (Reception & Nursery)

Assistant Headteacher - Mrs Sarah Wood, with responsibility for special educational needs and inclusion

School Business Manager

Mrs Wendy Close

Heads of Key Stages and Foundation Stage (Reception & Nursery)

Head of upper Key Stage 2 (Years 5-6) - Mr J. Wells

Head of lower Key Stage 2 (Years 3-4) - Miss R. Dourado

Head of Key Stage 1 (Years 1 & 2) - Mrs S. Meldon

Head of Foundation Stage (Nursery and Reception) - Mrs A. Attrill

Teaching staff

Key Stage 2

Class Key Stage 2 teachers
Year 6 - Willow Miss N. Moss
Year 6 - Sycamore Mr J. Wells
Year 6 - Oak Mrs K. Cox
Year 5 - Hazel Mrs S. Reddy
Year 5 - Hawthorn Mr G. Cox
Year 5 - Holly Miss L. Lindop
Year 5 - Maple Mrs D. Harris
Year 4 - Chestnut Miss R. Dourado
Year 4 - Cedar Mrs R. Saunderson
Year 4 - Cherry Mr A. Reddy
Year 3 - Ash Mrs C. Kingsnorth
Year 3 - Aspen Mrs S. Rouse
Year 3 - Birch Mrs H. Stockden

Key Stage 1

Class Key Stage 1 teachers
Year 2 - Eagles Mrs M. Sage
Year 2 - Chaffinches Mrs S. Meldon
Year 2 - Larks Miss J. Lee
Year 1 - Wrens Miss S. Leitch
Year 1 - Woodpeckers Mrs A. Blackhall
Year 1 - Nightingales Miss M. Newton

Foundation stage - Reception

Class Reception teachers
Reception - Sparrows Mrs S. Page &
Mrs A. Archer
Reception - Swans Miss L. Martin
Reception - Robins Miss T. Sumner

Foundation stage - Nursery

Nursery teachers

Mrs A. Attrill

Mrs L. Porter

Nursery teaching assistants

Mrs L. Barnett

Mrs K. De Silva

Cover (PPA) teachers/HLTAs

Mr T. Defrates

Miss K. Graham

Mrs B. Spiller

Mrs J. Livesey

Mrs R. McNulty

Mrs S. Bostridge

Mrs L. Forde

Miss H. Goodall

Miss N. Kinloch

Miss V. Massarella

Mrs H. Buckingham

Mrs L. Barnett

Science teacher

Miss K. Graham

Literacy and numeracy support teacher

Mrs S. Tickner

Support Staff

Teaching assistants - Key Stage 2

Mrs J. Bassett - Y3 and ELSA TA
Mrs J. Edwards - Y3 and ELSA TA
Mrs L. Forde - Y6
Mrs R. Herd - Y5
Mrs L. Kerbey - Y6 and SEN support

Mrs P. Ladiwal - Y4
Mrs A. Lee - Y6
Mrs T. Migliaccio - Y5
Mrs G. Motala - EAL
Mrs F. Murphy - Y4
Mrs A. Orchard - Y3
Mrs J. Penman - EAL
Mrs H. Styles - Y4
Mrs K. Wheeler - Y3 and senior ELSA TA
Mrs M. Zajac - Y3

Teaching assistants - Key Stage 1 & Reception

Mrs S. Angell - Reception
Mrs J. Bassett - Y1
Mrs I. Borrowman - Reception
Mrs L. Byfield - Y1 and EAL

Mrs S. Carnevale Jones - Y2
Mrs S. Dorrell - Y1
Miss H. Goodall - Reception
Mrs G. Lee - Y2
Miss S. Lee - Reception
Mrs I. Maddock - Y1
Miss V. Massarella - Reception and ELSA
Mrs S. Messenger - Y1
Mrs J. Murase - Y1 & Y2
Mrs B. Sweeney - Reception
Mrs S. Underwood - Y2

SEN Teaching assistants

Mrs J. Bassett - Y5 and ELSA TA
Mrs M. Carter Hodge
Mrs E. Drewett
Mrs N. Durairaj
Mrs M. Jayatilake
Mrs D. Logue
Mrs S. Messenger
Mrs A. Seymour
Mrs C. Spearman
Miss C. Bullions
Miss S. Massey
Mrs D. Memon

Office staff

Mrs C. Bartram
Mrs G. Arram
Miss N. Whittaker
Mrs T. Campkin

Site management

Mr J. Bettis - site manager (resident)
Mr L. Gordon - site assistant
Ms K. Carter - site assistant

School cook

Mr M. Nye


Mrs N. Durairaj

Midday Supervisors

Midday supervisors - Key Stage 2

Mrs M. Carter-Hodge
Mrs J. Cole
Miss S. Constantinou
Mrs S. Karas
Miss S. Lee
Mrs C. Marsh
Mrs A. Raynbird
Mrs K. De Silva
Mrs H. Waters

Midday supervisors - Key Stage 1 & Reception

Mrs S. Angell
Mrs J. Bassett
Mrs S. Blanchett
Mrs L. Byfield
Mrs S. Messenger
Mrs A. Orchard
Ms P. Singh
Mrs E. Snowden

SEN Midday supervisors

Mrs E. Drewett
Mrs M. Jayatilake
Mrs D. Logue
Mrs S. Messenger
Mrs S. Warren

Extra KS2 Midday supervisors

Mrs J. Gowran
Mrs T. Migliaccio
Mrs J. Penman
Mrs A. Seymour

Extra KS1 and Reception Midday supervisors

Mrs B. Haq
Mrs S. Irwin
Mrs T. Norman

Subject leaders and special responsibilities

Art - Mr G. Cox

Assessment - Miss F. Oastler

Attendance - Mrs S. Wood

D&T (design and technology) - Mr A. Reddy

English (literacy)- Mrs B. Scrivens

EAL (English as an additional language)- Miss J. Lee

Eco group - Mrs S. Reddy

Equality policies - Miss F. Oastler

Geography - Mrs C. Kingsnorth

History - Mrs H. Stockden and Miss S. Leitch

ICT - Miss N. Moss

Maths - Mrs L. Love

Modern foreign languages - Mrs L. Forde

More able, gifted and talented - Mrs B. Scrivens and Mrs L. Love

Music - Mrs R. Saunderson

PE - Miss M. Newton

Phonics - Miss J. Lee and Miss M. Newton

PSHE (personal, social and health education) and citizenship- Mrs S. Meldon

Pupil premium - Mrs S. Wood

RE - Miss L. Lindop

Science - Miss K. Graham

Travel plan - Mrs M. Sage and Miss S. Leitch

6Rs - Mrs S. Reddy

A-Z Club

A-Z Breakfast Club

Manager - Miss N. Santos

Mrs K. Wheeler
Mrs P. Simner
Mrs J. Cole

A-Z After School Club

Manager - Miss N. Santos

Deputy Manager - Mrs C. Spearman

Mrs B. Haq
Mrs P. Simner
Mrs V. Massarella
Mrs L. Byfield
Mrs S. Angell
Miss H. Goodall
Mrs T. Migliaccio

A-Z Club Cook - Mr M. Nye

Our school pages

Ofsted Graded GOOD

Bronze Sainsbury's School Games Mark

Health schools London award - bronze 2016

Quality Mark Logo 2015

Sustainable travel: The Bronze Award is the first level of STARS accreditation. Achieving this demonstrates that a school encourages and promotes active and safe travel to the whole school community.

Silver award logo 2016

Bronze food for life mark


Heathy Schools Sutton logo